Azaranica is a non-biased news aggregator on Hazaras. The main aim is to promote understanding and respect for cultural identities by highlighting the realities they face on daily basis...Hazaras have been the victim of active persecution and discrimination and one of the reasons among many has been the lack of information, awareness, and disinformation.

Wednesday, April 11, 2012

معترضان بامیان‌ چراغ نفتی به سفارت آمریکا هدیه دادند

محمود کوچی
بی بی سی
به روز شده: 15:22 گرينويچ - چهارشنبه 11 آوريل 2012 - 23 فروردین 1391

شهروندان بامیان سال گذشته، در اعتراض به نبود برق چراغ نفتی بزرگی را در مرکز شهر نصب کردند و امسال چراغ مشابهی را به سفارت آمریکا هدیه دادند

ده‌ها تن از نمایندگان نهادهای مدنی بامیان که در راه اندازی اعتراض‌های مدنی و سمبولیک مشهورند، با گردهمایی در مقابل ساختمان مجلس نمایندگان افغانستان، علیه آنچه تبعیض در مصارف کمک های بین المللی می خوانند، اعتراض کردند.

این اعتراض با سکوت برگزار شد و معترضان در پایان اعتراض خود یک چراغ نفتی بزرگ را به نمایندگان مجلس دادند.

معترضان از نمایندگان مجلس خواستند، این چراغ نفتی را به سفارت آمریکا در کابل، هدیه دهند تا آنها بدانند که ولایت بامیان هنوز برق ندارند و از میلیاردها دلار کمک‌های جامعه جهانی در بیش از ده سال گذشته، چیزی نصیب آنها نشده است.

شماری از نمایندگان مجلس سنا و نمایندگان، نیز به رسم حمایت از معترضان به جمع آنها پیوستند.
محمد علم ایزدیار، نایب اول مجلس سنا به معترضان گفت، خواستهای آنان را با مقام های دولت افغانستان و جامعه بین المللی در میان خواهد گذاشت.

معترضان در پایان قطعنامه ای را نیز صادر کردند که در آن به توسعه متوازن در مناطق مختلف، رفع هر نوع تبیض سیاسی و قومی، مشارکت عادلانه در قدرت، تاکید شده است.

بامیان در مرکز افغانستان از آرام ترین مناطق افغانستان در ده سال گذشته بوده، اما توجهی چندانی به بازسازی این ولایت نشده است

معترضان همچنین از دولت افغانستان خواستند، سیاستی را که بعد از ۲۰۱۴ و بعد از خروج نیروهای خارجی از افغانستان در پیش خواهند گرفت، بصورت شفاف برای آحاد مردم افغانستان توضیح دهد.

مدال تقدیر به الاغ‌های آب رسان

در سالهای گذشته، شهروندان بامیان در اعتراض به عدم توجه دولت به جاده های این ولایت، بخشی از جاده اصلی مرکز ولایت را در یک اعتراض مدنی، کاهگل کردند.

شهروندان بامیان همچنین در اعتراض به عدم توجه دولت به آب آشامدنی این ولایت، به الاغ های خود که از آنها برای تامین آب آشامیدنی استفاده می کنند، مدال دادند.

و همچنین چراغ نفتی بزرگی را در اعتراض به بی توجهی دولت به برق این ولایت، ساختند و آن را در چهار راه مرکزی شهر بامیان نصب کردند.

بعد از آن این چهار راه به "چهار راه هریکین" (چراغ نفتی) مسما شده است.
این اقدامات شهروندان بامیان، این ولایت را در به راه اندازی اعتراض های مدنی، آرام و شایسته پر آوازه ساخته است.

روز ملی اعتراض مدنی

در قطعنامه پایانی معترضان بامیان همچنین آمده است که دولت افغانستان روز ۲۲ حمل/ فروردین را به عنوان روز ملی اعتراضهای مدنی در تقویم کشور ثبت کند. ۲۲ حمل روزی است که بامیانی ها با کاهگل کردن جاده مرکز شهر نخستین اعتراض مدنی و سمبولیک خود را آغاز کردند.

بامیان کوهستانی و برفگیر است، مقام های محلی و موسسه آقا خان سعی کرده با رواج اسکی، صنعت جهانگردی بامیان را احیا کنند

اعتراضها و تظاهرات در افغانستان بارها، خسارات جدی مالی و در مواردی حتی تلفات جانی را نیز در پی داشته است.

کارشناسان معتقدند که اگر روش های مسالمت آمیز شهروندان بامیانی در راه اندازی اعتراض های مدنی، دنبال شود، هم از تلفات و خسارات ناشی از اعتراض های خشن جلو گیری می شود و هم صدای معترضان خوبتر به گوش دولت و جامعه جهانی می رسد.

ولایت پرآوازه اما فراموش شده

ولایت بامیان در مرکز افغانستان از امن ترین مناطق این کشور در یک دهه گذشته بوده اما دولت به بازسازی این ولایت و اعتراض های مدنی پی هم ساکنان توجهی نکرده است.
مجسمه های بزرگ بودا، و طبعیت خوش و آب و هوای بامیان در سالهای قبل از جنگ، این ولایت را به مرکزی برای جذب جهانگردان بدل کرده بود و از این طریق درآمد خوبی را نصیب افغانستان می کرد.
در سالهای جنگ و بویژه بعد از انهدام مجسمه های بزرگ بودا توسط طالبان، حالا صنعت جهانگردی بامیان هم رونق چندانی ندارد.

اگرچه مقام های محلی بامیان و شماری از نهادهای بین المللی از جمله موسسه آقاخان، در چند سال اخیر سعی کرده اند، صنعت جهانگردی بامیان را احیا کنند اما نا امنی راه های منتهی به بامیان توفیق چنین برنامه هایی را به حد اقل رسانده است.

BBC Farsi

No comments:

Post a Comment