Azaranica is a non-biased news aggregator on Hazaras. The main aim is to promote understanding and respect for cultural identities by highlighting the realities they face on daily basis...Hazaras have been the victim of active persecution and discrimination and one of the reasons among many has been the lack of information, awareness, and disinformation.

Saturday, May 17, 2014

بامیان بعنوان مرکز تمدن فرهنگی کشورهای عضو سارک اعلام میشود

 وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان می گوید، بامیان در سال 2015 به عنوان مرکز تمدن فرهنگی کشور های عضو سارک یا (سازمان همکاری های منطقوی جنوب آسیا ) اعلام می گردد.

بامیان یکی از ولایات مرکزی افغانستان است که با داشتن مناظر طبیعی، محلات و آبدات تاریخی اخیراً مورد توجهء کشور های (سارک) قرار گرفته است.
مسوولان وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان می گویند، نماینده گان کشور های سارک، با مقامات این وزارت توافق کرده اند تا بامیان در سال 2015 میلادی به عنوان مرکز تمدن فرهنگی کشور های عضو سارک اعلام گردد.
جلال نورانی مشاور این وزارت به روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، قرار است به همین مناسبت مراسم با شکوه در سال 2015 در بامیان برگزار شود:
" در سال 2015 یک محفل بین المللی بسیار با شکوه خواهیم داشت و در آن تمام کشور های آسیایی کشور های سارک و کشور های همجوار افغانستان خواهند بود و واضح است که نماینده ملل متحد، یونسکو و سایر نهاد های بین المللی در آنجا حضور خواهند داشت."
در حال حاضر هشت کشور هند، پاکستان، مالدیف، سریلانکا، بنگلادیش، نیپال، بوتان و افغانستان اعضای سازمان سارک را تشکیل می دهند.
افغانستان در سال 2007 میلادی عضویت این سازمان را بدست آورد.
اما پیش از این ولایت غزنی در سال 2007 میلادی از سوی سازمان علمی و فرهنگی کشور های اسلامی آیسیسکو به حیث مرکز تمدن جهان اسلام انتخاب و در سال 2013 رسماً نام گذاری گردید.
انتقاد های وجود دارند که حکومت برای بازسازی آبدات تاریخی و سایر مکان ها در ولایت غزنی کار های لازم را انجام نداده است.
این در حالیست که مسوولان وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز گفته اند که حدود 1200 اثر و آبدهء تاریخی کشور در معرض نابودی قرار داشته و اگر به آن توجه صورت نگیرد از بین خواهند رفت.
برخی از کارشناسان با اشاره به اهمیت معرفی بامیان به عنوان مرکز تمدن فرهنگی کشور های جنوب آسیا تاکید می کند که باید کار های عملی در این ولایت بیشتر انجام شود.
حبیب الله رفیع نویسنده و عضو اکادمی علوم افغانستان در مورد گفت:
" اگر تنها به نام اکتفا کنیم نام برای ما چیزی نمی دهد، اگر عملاً در این راه جد جهد شود و بصورت واقعی همکاری ممالک جلب گردد در آنصورت برای گردش گری افغانستان بر حیثیت تاریخی افغانستان خصوصاً برای حیثیت تاریخی بامیان بسیار مفید خواهد بود."
به باور کارشناسان، تخریب مجسمه های بودا توسط طالبان در سال 2001 میلادی در ولایت بامیان صدمه بزرگ را به داشته های تاریخی این ولایت وارد کرد.
از سوی هم گزارش ها می رسانند که هنوز هم برخی آثار تاریخی و میراث فرهنگی در این ولایت در معرض خطر جدی نابودی قرار دارند.
کارشناسان با اشاره به اقدام اخیر وزارت اطلاعات و فرهنگ می گویند، هرگاه به بازسازی این آثار توجهء لازم صورت گیرد علاقه مندی سیاحین به ولایت بامیان بیشتر شده و بالای اقتصاد باشنده گان آن تاثیر مثبت می گذارد.
جاوید حسن زاده

No comments:

Post a Comment