Azaranica is a non-biased news aggregator on Hazaras. The main aim is to promote understanding and respect for cultural identities by highlighting the realities they face on daily basis...Hazaras have been the victim of active persecution and discrimination and one of the reasons among many has been the lack of information, awareness, and disinformation.

Tuesday, March 22, 2011

کریم خلیلی: باید گفتگو با طالبان را جدی بگیریم

محمد کریم خلیلی در مراسم نوروز در مزار شریف
خلیلی: "جنگ، خونریزی، کشتار، ویرانی، انفجار، انتحار همه باعث بدبختی و نابودی این کشور گردیده است."
محمد کریم خلیلی، معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان گفته است تا زمانی که جنگ در این کشور ادامه داشته باشد، روند واگذاری مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان موفق نخواهد شد.
آقای خلیلی روز دوشنبه، اول حمل/فروردین در مراسم جشن نوروز در شهر مزار شریف گفت که قرار است حامد کرزی، رئیس جمهوری آغاز روند انتقال مسئولیت های امنیتی از نیروهای ناتو به نیروهای افغان را روز سه شنبه رسما اعلام کند.
قرار است این روند تا سال ٢٠١٤ میلادی به پایان برسد و نیروهای امنیتی افغانستان مسئولیت تامین امنیت سراسر این کشور را به عهده بگیرند.
معاون دوم آقای کرزی بر اهمیت روند انتقال مسئولیت های امنیتی به این نیروها تاکید کرد و گفت که برای موفقیت این روند، گفتگو با شورشیان هم باید جدی گرفته شود.
آقای خلیلی گفت: "ما زمانی می توانیم از این مرحله تاریخی سربلند بیرون شویم که روند صلح را هم جدی بگیریم. جنگ، خونریزی، کشتار، ویرانی، انفجار، انتحار همه باعث بدبختی و نابودی این کشور گردیده است."
او افزود: "تا زمانی که جنگ در افغانستان ادامه داشته باشد و کشتار در افغانستان باشد، یقینا ما در روند انتقال هم موفق نخواهیم بود."
آقای خلیلی در بخشی از سخنان خود تاکید کرد که مصالحه با شورشیان به معنای "برگشتن به تحجر و وحشتی که ده سال پیش در کشور حاکم بود نیست."
پیش از این آقای خلیلی هشدار داده بود که مصالحه با طالبان نباید دستاوردهای ده ساله این کشور را با خطر مواجه کند.
گفته می شود که شرکت کنندگان جشن نوروز در شهر مزار شریف به صدها هزار نفر می رسیده است.
ما زمانی می توانیم از این مرحله تاریخی سربلند بیرون شویم که روند صلح را هم جدی بگیریم. جنگ، خونریزی، کشتار، ویرانی، انفجار، انتحار همه باعث بدبختی و نابودی این کشور گردیده است
محمد کریم خلیلی
مراسم اصلی نوروز به طور سنتی در آرامگاه منسوب به حضرت علی در شهر مزار شریف برگزار می شود.
به دلیل افزایش حملات طالبان و بمبگذاری های انتحاری در هفته های اخیر در مناطق مختلف افغانستان، نیروهای امنیتی تدابیر ویژه امنیتی را برای برگزاری جشن نوروز به اجرا گذاشت.
شهر کابل، پایتخت شاهد حضور سنگین نیروهای امنیتی در خیابان ها و محلاتی است که مردم برای برگزاری جشن نوروز تجمع کرده اند.
امیر بریال خبرنگار بی بی سی در شهر مزار شریف می گوید که نیروهای پلیس و ارتش به همراه تانک ها در خیابانهای این شهر برای تامین امنیت مستقر شده اند.
محب مدثر، دیگر خبرنگار بی بی سی در مزار شریف می گوید که مردم از سراسر افغانستان برای شرکت در جشن نوروز به مزار شریف رفته اند و مردم صبح زود از خانه ها به سوی محل برگزاری جشن نوروز به راه افتادند.
گفته می شود که امسال حدود نیم میلیون مهمان از سراسر افغانستان برای شرکت در مراسم جشن نوروز در شهر مزار شریف حضور یافته اند.
در روز نوروز به طور سنتی مقامهای ارشد دولتی در میان مردم در صحن آرامگاه منسوب به حضرت علی حضور می یابند و دستور برافراشتن علم منسوب به حضرت علی را صادر می کنند.
اما جشن نوروز در مزار شریف با برگزاری جشن های حاشیه ای دیگر تا چهل روز دیگر با عنوان "جشن گل سرخ" ادامه می یابد.
از روز نوروز تا چهل روز دیگر صحن زیارتگاه سخی (آرامگاه منسوب به حضرت علی) شاهد حضور صدها خانواده از سراسر مناطق شمالی افغانستان در روزهای چهارشنبه است.
این خانواده ها ضمن زیارت کردن مزار سخی، در طول روز به تفریح و سرگرمی در باغ زیارت سخی می پردازند.

نوروز در مرکز و جنوب افغانستان

جشن نوروز امسال تحت تدابیر ویژه امنیتی برگزار شد.
اما در هزاره جات، در مرکز افغانستان مردم با برگزاری جشن های ویژه در روزهای پیش از نوروز و با حرکت "کمپیرک" از دهی به دهی دیگر به استقبال نوروز می روند.
نوروز امسال در هزاره جات در حالی فرارسیده که دره ها و کوههای این منطقه زیر برف سنگین است و هنوز در بسیاری از ولسوالی ها (شهرستانها) از بهار خبری نیست.
در مناطق جنوبی افغانستان که در سالهای گذشته نوروز با محدودیت هایی به همراه بود، امسال مردم جشن نوروز را به گرمی برگزار کرده اند.
احمد امید اخپلواک، خبرنگار بی بی سی در ارزگان می گوید که نوروز امسال در این ولایت ناآرام با حضور گسترده مردم برگزار شده است.
در هلمند، ناآرام ترین ولایت جنوبی افغانستان نوروز با اجرای کنسرت چند آوازخوان برگزار خواهد شد.
عزیز احمد شفیع، خبرنگار بی بی سی در هلمند می گوید پنج آوازخوان از کابل به شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند رفته و عصر روز نوروز در این شهر به اجرای کنسرت خواهند پرداخت.
به گفته خبرنگار ما، این نخستین بار در ده سال اخیر است که جشن نوروز در هلمند به گونه گسترده و با حضور آوازخوانها و اجرای کنسرت برگزار می شود.
او می افزاید که جشن نوروز امسال در شهر لشکرگاه با امنیت نسبی به همراه است و نیروهای امنیتی در خیابانهای لشگرگاه سرگرم گشت زنی هستند.
قرار است حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان تا ساعات دیگر به مناسبت نوروز سخنرانی کند.
آقای کرزی در این سخنرانی خود روند انتقال مسئولیت تامین امنیت چند منطقه را از نیروهای ناتو به نیروهای امنیتی افغانستان به طور رسمی اعلام خواهد کرد.

Source,

No comments:

Post a Comment