Azaranica is a non-biased news aggregator on Hazaras. The main aim is to promote understanding and respect for cultural identities by highlighting the realities they face on daily basis...Hazaras have been the victim of active persecution and discrimination and one of the reasons among many has been the lack of information, awareness, and disinformation.

Sunday, July 1, 2012

صدها تن در اعتراض به انتشار آمار جمعیت بامیان تظاهرات کردندبه روز شده:  09:10 گرينويچ - 01 ژوئيه 2012 - 11 تیر 1391


معترضان بامیانی خواستار تحقیقان قانونی نهادهای باصلاحیت در باره آمار منتشر شده از جانب اداره آمار شده اند
شماری از ساکنان ولایت بامیان در اعتراض به انتشار آمار جمعیت این ولایت از سوی اداره مرکزی ا‌حصائیه (اداره آمار) دست به تظاهرات زده اند.
اخیرا این اداره در پی بررسی وضعیت اقتصادی، اجتماعی و جمعیت‌شناسی ولایت بامیان، اعلام کرد که جعمیت این ولایت بیشتر از ۳۶۸ هزار نفر است.
اما تظاهرکنندگان بامیانی این آمار را "سیاسی و مغرضانه" دانسته و گفته‌اند که جمعیت بامیان بسیار بیشتر از این است.
محمدسجاد محسنی، از سازمان‌دهندگان این تظاهرات روز یکشنبه، ۱۱ سرطان/تیر به بی‎بی‌سی فارسی گفت که اداره احصائیه کار خود را در سرشماری جمعیت بامیان به درستی انجام نداده است.
آقای محسنی گفت: "چگونه این‌ها (سرشمارهای اداره احصائیه) اعضای خانواده‌ها را شمرده‌اند؟ اصلا آنها آمده‌ و دروازه‌ها را نشانی کرده‌اند و کسی به یاد ندارد که از رئیس خانواده سوال کرده باشند و یا آمار نفوس(جمعیت) خانواده را پرسیده باشند."
او افزود: "من در جایی هستم که خانه‌ام با مرکز احصائیه (ولایت بامیان) دو دقیقه راه فاصله دارد. به خانه‌های ما کسی نیامده و نپرسیده که چند نفر نفوس هستید."
این عضو سابق شورای ولایتی بامیان گفت در صورتی که صحت آمار اعلام شده از جانب اداره احصائیه پذیرفته شود، تعداد نمایندگان بامیان در پارلمان و دیگر امتیازات سیاسی و اقتصادی این ولایت کاهش خواهد یافت.
اما عبدالرحمان غفوری، رئیس اداره آمار افغانستان در واکنش به این تظاهرات، به بی‌بی‌سی فارسی گفت که این اداره هیچ علاقه‌ای ندارد که آمار جمعیت بامیان را کم نشان بدهد.
عبدالرحمان غفوری
عبدالرحمان غفوری، رئیس اداره آمار افغانستان ادعای معترضان بامیانی را رد کرده است
او افزود: "ما هیچ ضرورت و نیازی نداریم که نفوس جایی را کم یا زیاد کنیم. ما در این مشکلی نداریم که با آنها (معترضان) در این رابطه صحبت کنیم."
این نخستین بار است که آمار جمعیت یک ولایت از سوی اداره آمار افغانستان اعلام و با واکنش منفی ساکنان آن مواجه می‌شود.
آنگونه که آقای غفوری گفت، پیش از این در افغانستان سرشماری کامل صورت نگرفته است و آمارهای موجود در این زمینه معتبر نیست.
او افزود که اداره آمار یک طرح آزمایشی را در بامیان برای بررسی وضعیت اقتصادی، اجتماعی و جمعیت شناسی این ولایت انجام داده و هنوز مشخص نیست که آیا چنین طرحی در ولایتهای دیگر هم اجرا خواهد شد یا نه.
به گفته رئیس اداره آمار افغانستان، بررسی جمعیت شناسی بامیان با حمایت صندوق جمعیت سازمان ملل انجام شده است.
پیش از این اداره آمار در وبسایت خود آمار تخمینی جمعیت ولایت بامیان را ۴۲۵ هزار نفر نوشته و تظاهرکنندگان گفته‌اند که بر اساس آمارهای نهادهای دیگر، جمعیت بامیان بیش از ۷۰۰ هزار نفر است.
تظاهرکنندگان در قطعنامه پایانی تظاهرات خود خواستار "تحقیقات قانونی" نهادهای باصلاحیت در باره آمار منتشر شده از جانب اداره آمار شده‌اند.

No comments:

Post a Comment